Linkedin
Nasza firma

SLOVNAFT POLSKA SA jest w 100% własnością holdingu SLOVNAFT Bratysława.


Wywodzi on swe korzenie z przedwojennej rafinerii Apollo. W 1895 roku powstała w Budapeszcie spółka naftowa, której rafinerię zbudowano niedaleko centrum Bratysławy, w dzielnicy o nazwie Apollo (stąd nazwa rafinerii). Była to jedna z pierwszych rafinerii w Europie Środkowej, która już w tamtych czasach mogła się poszczycić szerokim asortymentem i wysoką jakością swoich produktów. Oprócz benzyn, nafty i świeczek produkowano w niej nawet sztuczny lód do chłodnic, używany w procesie produkcji parafiny.

Rafineria została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Szybko odbudowana, wznowiła działalność w 1948 roku pod nazwą SLOVNAFT. Już wtedy istniał nowy kompleks rafineryjny w Wilczym Gardle niedaleko Bratysławy, gdzie po zamknięciu Apollo w 1963 roku przeniesiono produkcję.

W 1992 roku w ramach procesu powszechnej prywatyzacji państwowa firma SLOVNAFT została przekształcona w spółkę akcyjną. W 2000 roku pakiet akcji SLOVNAFT (36,2%) kupił węgierski koncern naftowy MOL, kładąc w ten sposób podwaliny pod budowę regionalnego koncernu środkowoeuropejskiego. W 2003 roku MOL zwiększył swoje zaangażowanie kapitałowe w firmie SLOVNAFT. Zakup kontrolnego pakietu akcji SLOVNAFT (70,02%) spowodował jeszcze mocniejszą integrację obu firm. Obecnie MOL posiada 98% akcji SLOVNAFT.

Firma MOL (Magyar Olaj és Gázipari) powstała w Budapeszcie w 1991 roku w wyniku fuzji dziewięciu mniejszych spółek. Zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, rafinacją ropy naftowej, a także dystrybucją wytworzonych produktów naftowych oraz gazu. Był pierwszym ważniejszym przedsiębiorstwem naftowo-gazowym w regionie, który został sprywatyzowany.

Dzisiaj Grupa MOL działa jako międzynarodowy koncern naftowo-gazowy, obecny w ponad 40 krajach, w których zatrudnia 27 tysięcy. pracowników. Poza poszukiwaniem i wydobyciem surowców, Grupa MOL od 75 lat rozwija również działalność w sektorze węglowodorów, poprzez fabryki w ośmiu krajach i koncesje na poszukiwanie surowców w 14 krajach. Grupa MOL zarządza także czterema rafineriami i dwoma zakładami petrochemicznymi na Węgrzech, Słowacji oraz w Chorwacji. Posiada również sieć około 2 tysięcy stacji serwisowych w 11 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

×